
- výkon určený na odstránenie drobných metličkových, alebo sieťových varixov s priemerom do 4mm
- v indikovaných prípadoch sa sklerotizujú pod ultrazvukom aj veľké žily na dolných končatinách
- podstatou výkonu je aplikácia sklerotizačného roztoku (aethoxysklerol 0,5-4%) do rozšírej časti žily
- v stene žily sa pôsobením látky poškodí výstelka, následne sa žila uzavrie a nakoniec sa úplne vstrebe
príprava na zákrok
- odporúčame absolvovať v chladnejšom ročnom období (jeseň-jar)
- zákrok nie je vhodný pre tehotné ženy
- bez anamnézy akútneho ochorenia v období asi troch týždňov pred plánovanou operáciou (viróza, nachladnutie a pod.). Akékoľvek ochorenie oznámiť svojmu chirurgovi.
- zákrok si vyžaduje 100%-ný zdravotný stav
- lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú (Acylpyrín, Aspirin, Alnagon, Mironal atd.) môžu zvýšiť krvácanie v priebehu a po operácii, a preto by sa nemali užívať asi týždeň pred plánovaným zákrokom.
- fajčenie vynechaťjeden až dva týždne pred zákrokom a najmenej dva týždne po zákroku.
- pár dní pred a tesne po sklerotizácií sa odporúča dodržiavať pitný režim 2,5 - 3 litre tekutín denne
v deň zákroku
- prísť nalačno – nič nejesť a nepiť minimálne 6 hodín pred operačným výkonom
- sa dostaviť do zdravotníckeho zariadenia v dohodnutú hodinu (aby sa dodržal harmonogram)
- je potrebné predložiť kompletné výsledky interného predoperačného vyšetrenia (odber krvi, EKG, atď.)
- zákrok sa uskutoční v lokálnej anestézii, jeho dĺžka závisí od rozsahu a trvá približne 1-2 hodiny
- po zákroku je možné takmer ihneď odísť domov, neodporúča sa počas prvého mesiaca letieť dlhšie ako 3-4 hodiny
po zákroku odporúčame
- prvý deň chodiť minimálne 2x 30 min.
- vyhýbať sa 3 týždne prehnanej fyzickej aktivite a športu
- nosiť elastickú/kompresnú pančuchu podľa pokynov lekára (väčšinou nepretržite prvé 3 dni a 3 noci, a nasledujúce 3 týždne pred vstaním z postele)
kontrola
- 7-10 dní po zákroku v zdravotníckom zariadení
- odporúča sa dôsledne riadiť pokynmi svojho lekára